SIEĆ NERDHEIM:

FILMOWE PREMIERY – PAŹDZIERNIK 2021

Mamy jesień. Smutny okres, który w ostatnim czasie był wyjątkowo upiorny. Cały świat czekał na Bonda, a ten za każdym razem, gdy już miał mieć premierę, zwiastował następną falę koronawirusa i kolejne wprowadzane obostrzenia. Począwszy od kwietnia 2020 aż do teraz. W końcu Nie czas umierać debiutuje w kinach, ale oczywiście to nie wszystko. Tradycyjnie, razem z Jurkiem wybraliśmy według nas 10 najciekawszych pozycji, które zobaczycie zarówno na ekranie kinowym, jak i telewizora. Jest w czym wybierać!

P.S. Nie, nie zapomnieliśmy od Diunie, ale opis jest zbędny i nie mogliśmy dojść do porozumienia, kto ma go zrobić, więc go nie ma 🙂

1.10 – Nie czas umierać – dystrybucja kinowa

Nigdy nie byłem jakimś wielkim fanem Bonda. Nie widziałem wszystkich filmów z serii, głównie te nowe (z czego większość w telewizji, tylko na Skyfall byłem w kinie) i przeczytałem Doktora No lata temu. Zdecydowanie nie można mnie nazwać częścią fandomu agenta 007, jednak bardzo czekam na nadchodzącą premierę. Powodów jest kilka. Przede wszystkim, to ostatni film z Craigiem w tej roli. Mimo to nie należy rozpatrywać obsady tylko pod jego kątem, bo znalazło się w niej pokaźne grono znanych i cenionych aktorów: Ana de Armas, Rami Malek, Lashana Lynch i sporo innych, którzy już przewinęli się przez franczyzę, ale przez lata ich popularność wzrosła. Będzie to też pierwszy film z serii, w którym kobieta zostanie nowym 007. Pamiętam, że gdy to wyszło na jaw, w internecie zawrzało. Mam nadzieję, że malkontentom usta zostaną zamknięte po seansie. Zwiastuny od samego początku były intrygujące, a przyszło nam poczekać trochę przez przesunięcia pandemiczne. Ostatnim argumentem, może nie tak ważnym, ale działającym na korzyść filmu, jest kawałek Billie Eilish – według mnie fenomenalny, jeden z moich ulubionych wśród bondowskich piosenek.
(Jurek)

8.10 –Wesele – dystrybucja kinowa

Z tym filmem mam tak, że budzi we mnie pytanie: po co? Z tego co pamiętam, Smarzowski już zrobił jedno Wesele. Mało mu? Czas na drugie? Czyżby pomysły się kończyły? Bardziej chciałbym zobaczyć jakiś nowy projekt niż remake własnego filmu. Jednak skoro Michael Haneke miał swoje Funny Games, to czemu Wojtek nie może mieć swojego Wesela? Pomimo moich wątpliwości nie mogę się doczekać. Jestem ciekaw czy podobna formuła sprawdzi się po tylu latach. Zresztą – Hello! To Smarzol! – on kiepskich filmów nie robi, choć agentów od reklamy mógłby zmienić, bo plakaty są koszmarne. A może właśnie tak ma być? Może ich forma jest adekwatna to kiczowatych sytuacji, które zobaczymy w filmie?
(Ponton)

13.10 – Venom 2: Carnage – dystrybucja kinowa

Pierwszą część uwielbia tyle ludzi, ile jej nienawidzi. Nie powiem, że byłem jej wielkim fanem, ale daleko mi do nadmiernego krytykowania. Kiedy na jej końcu zobaczyłem Woody’ego Harelsona w roli Cletusa, to wiedziałem, że nadciąga seans obowiązkowy. Mam nadzieję, że Sony tego nie skopie, ale niestety po nich można spodziewać się wszystkiego. Do poprzedniego filmu utwór promocyjny nagrał Eminem. Rzeczona piosenka zebrała, podobnie jak sama produkcja, mieszane opinie. W dniu, gdy piszę ten tekst, Eminem wypuścił nowy kawałek. Mnie się podoba, ale widzę już równie szerokie spektrum zdań. No nic, premiera już niedługo i wtedy wszystkie karty zostaną odkryte. Przyznam, że mam sporo obaw.
(Jurek)

13.10 – Hamilton – dystrybucja kinowa

Och, kim jest ten dzieciak? Co zrobi? Alexander Hamilton. Nazywam się Alexander Hamilton i jest tona rzeczy, których jeszcze nie zrobiłem, ale poczekajcie, poczekajcie…

No i przyszło nam czekać ponad rok dłużej na premierę w Polsce. Amerykanie film otrzymali w lipcu zeszłego roku za sprawą serwisu Disney+, do którego my jeszcze dostępu nie mamy. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo przynajmniej będziemy mogli zobaczyć ten wspaniały musical na dużym ekranie. Mam nadzieję, że będzie nim ten w sali IMAX. Nawet nie przez ogromny obraz, co wspaniały dźwięk ze sporej liczby głośników. Ciekawe, czy nagranie musicalu zostało zrealizowane w technologii Dolby Atmos? Oby! Ja nie mogę się doczekać i gdy tylko się pojawi, wybieram się na seans (albo i kilka).

(Cytat powyżej to własne tłumaczenie tekstu utworu. Oryginał: Ooh, who is this kid? What’s he gonna do? Alexander Hamilton. My name is Alexander Hamilton. And there’s a million things I haven’t done. But just you wait, just you wait. The room where it happened.)
(Jurek)

13.10 – Hiacynt – Netflix

Hiacynt to produkcja, która już ma na koncie trzy nagrody. Na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zdobyła statuetki w sekcji Nagrody Indywidualne za najlepszy scenariusz i charakteryzacje oraz Złotego Klakiera w ramach Nagrody publiczności dla najdłużej oklaskiwanego filmu. Tytuł ten w reżyserii Piotra Domalewskiego (Cicha noc, Jak najdalej stąd) to kryminał, w którym Robert (Tomasz Ziętek) – młody policjant – bada sprawę o podłożu homofobicznym. Czy znajdzie seryjnego mordercę, którego celem są geje?
(Ponton)

20.10 – Nocne kły – Netflix

Nie mam żadnych ambitnych argumentów, które uzasadniałyby wybór tego filmu do polecanych w tym miesiącu. Po prostu spodobała mi się zapowiedź podczas przeglądania listy premier. Zwykły gość ma fuchę – wożenie dwóch dziewczyn na imprezy. Okazuje się jednak, że to wampiry, a gdy kierowca odkrywa prawdę, zaczynają się kłopoty. To dosyć prosty pomysł na fabułę, ale widziałem nieraz, jak z takich powstawały ciekawe produkcje. Niestety to raczej nie będzie stricte horror, ale możliwe, że będzie krwawo. Poza tym może mi się tylko wydaje, ale nie mieliśmy ostatnio chyba nic dobrego o wampirach, a seria wysokobudżetowych produkcji o nich dopiero się zbliża. Na koniec warto dodać, że mamy tutaj dosyć ciekawą obsadę: Debby Ryan, Lucy Fry, Sydney Sweeney, Alfie Allen i Megan Fox. Ja jestem lekko zaintrygowany i na pewno sprawdzę.
(Ponton)

24.10 – Ostatniej nocy w Soho – dystrybucja kinowa

Słodki Thorze w Nerdheimie! Jak ja czekam na ten film! Już samo nazwisko twórcy powinno wystarczyć za opis. Reżyser takich hitów, jak Wysyp żywych trupów, Hot Fuzz czy Baby Driver – Edgar Wright tym razem w neonowy sposób zanurzy się w estetyce horroru i zabierze nas do Londynu w latach 60., gdzie przenosi się główna bohaterka tej opowieści – Eloise. Spotyka tam swoją idolkę Sandy (Anya Taylor-Joy <miliony serduszek>), początkującą piosenkarkę. Co wyjdzie z tego spotkania? Dla widza będzie to na pewno niesamowity popis aktorski oraz uczta dla oka i ucha – nie ma co gdybać – film pod względem technicznym na pewno będzie dopieszczony. Dla fanów Edgara seans obowiązkowy, tym bardziej, że recenzje krytyków są optymistyczne. Na ekranie zobaczymy jeszcze Matta Smitha i Terence’a Stampa.
(Ponton)

24.10 – Wszyscy święci New Jerseydystrybucja kinowa

Rodzina Soprano to zdecydowanie jeden z moich ulubionych seriali i jeden z najwyżej przeze mnie ocenianych. I na pewno również przez wielu innych widzów. Teraz czeka nas wznowienie po latach w formie filmowego prequela. Przyjrzymy się, jak młody Tony Soprano wraz z resztą ferajny stawiali swoje pierwsze gangsterskie kroki w Newark. O ten projekt jestem spokojny. Za reżyserię i scenariusz odpowiadają twórcy pierwowzoru, czyli David Chase oraz Alan Taylor, a casting jest bezbłędny. Główną rolę gra sam Michael Gandolfini, syn świętej pamięci Jamesa Gandolfiniego. W roli Silvia Dantego zobaczymy Johna Magara, a Pauliego zagra Billy Magnussen. Podobieństwo jest niesamowite. Partnerować im będą m.in: Corey Stoll (Junior Soprano), Jon Bernthal, Vera Farmiga (Livia Soprano) i Ray Liotta. Zapowiada się wybuchowo, brutalnie i klimatycznie 🙂 Ja tam się jaram.
(Ponton)

27.10 – W lesie dziś nie zaśnie nikt 2 – Netflix

Być może jestem w mniejszości i podpadnę kilku osobom tą opinią, ale pierwowzór bardzo mi się podobał i będę go bronił tak długo, jak to możliwe. Możecie sobie zatem wyobrazić, że jestem mocno podekscytowany kolejną częścią. W zasadzie jest czym, bo twórcy postanowili odważnie zostawić w pełni otwartą furtkę na kontynuację. Co takiego śmiałego było w tej decyzji? Kino gatunkowe, a zwłaszcza horrory, są w Polsce jeszcze w powijakach, więc to był jednak pewien pokaz wiary w swój projekt. Kolejnym powodem, przez który czekam na ten film, jest świetna obsada aktorska. Oprócz Julii Wieniawy-Narkiewicz (i kilku innych postaci z poprzedniej części) na ekranie zobaczymy sporo nazwisk zarówno młodszego, jak i starszego pokolenia, które wyrobiły już sobie renomę, jak choćby Mateusz Więcławek, Zofia Wichłacz i Andrzej Grabowski. Ja już plany na 27 mam, a wy?
(Jurek)

29.10 – Armia złodziei – Netflix

Normalnie w mojej top 5 filmów na ten miesiąc ten tytuł na pewno by się nie znalazł, ale niestety musiał wskoczyć, aby uzupełnić lukę po przeniesionym na listopad Cry Macho Clinta Eastwooda. Armia złodziei to prequel słabej Armii umarłych Zacka Snydera. Oryginał to miszmasz wszystkiego ze słabo rozpisanymi bohaterami, rozwleczony do granic możliwości obraz, ale też z paroma ciekawymi elementami. Poza tym, że tygrys-zombie wyglądał spoko, to jeden z bohaterów wzbudził moją sympatię. Był nim spec od otwierania zamków w sejfach – bankier-złodziej Ledwig. I to właśnie o nim będzie prequel. Mam nadzieję, że Zack (tym razem tylko w roli producenta) poszedł po rozum do głowy, wyjął kij z tyłka i zrobił lekką komedię w stylu heist movie. W Armii Złodziei będziemy obserwować, jak znany z pierwowzoru bohater razem z resztą wyjętych spod prawa przestępców napadają na europejskie sejfy, które mają miano „niemożliwych do otwarcia”.
(Ponton)

Pozostałe premiery października:

1.10 – Winni – Netflix
1.10 – Swallow – Netflix
1.10 – Forever Rich – Netflix
1.10 – Gunda – dystrybucja kinowa
1.10 – Człowiek, który sprzedał swoją skórę – dystrybucja kinowa
1.10 – Rodzinka rządzi – dystrybucja kinowa
1.10 – Gagarine – dystrybucja kinowa
1.10 – Fatima – dystrybucja kinowa
1.10 – Viggo i gadająca gęś – dystrybucja kinowa
5.10 – Escape The Undertaker (film interaktywny) – Netflix
6.10 – Ktoś jest w twoim domu – Netflix
8.10 – Kin – Netflix
8.10 – Penguin Bloom: Niesamowita historia Sam Bloom – dystrybucja kinowa
8.10 – Dyskretny urok niebezpiecznych myśli – dystrybucja kinowa
8.10 – Wilk na 100% – dystrybucja kinowa
8.10 – Smak głodu – dystrybucja kinowa
8.10 – Mój brat, moja siostra – Netflix
8.10 – Pokemon: Sekrety dżungli – Netflix
8.10 – Krzywda – Netflix
12.10 – Za kulisami musicalu Malinche. Dokument Nacho Cano – Netflix
12.10 – Bright: Samurai Soul – Netflix
12.10 – Konwergencja. Odwaga w obliczu kryzysu – Netflix
13.10 – Bezpieczna odległość – Netflix
13.10 – Ostatni pojedynek – dystrybucja kinowa
13.10 – Nowy porządek – dystrybucja kinowa
13.10 – Ainbo – strażniczka Amazonii – dystrybucja kinowa
15.10 – Zapomniana bitwa – Netflix
15.10 – Złe dni – Netflix
15.10 – Ja, ty, my, oni – Netflix
20.10 – 8 Rue de l’Humanité – Netflix
22.10 – Diuna – dystrybucja kinowa
22.10 – Furioza – dystrybucja kinowa
22.10 – Pleasure – dystrybucja kinowa
22.10 – Rodzina Addamsów 2 – dystrybucja kinowa
22.10 – Ron Usterka – dystrybucja kinowa
22.10 – Narcyz i Złotousty – dystrybucja kinowa
24.10 – Inwersja – dystrybucja kinowa
24.10 – Censor – dystrybucja kinowa
24.10 – Moje wspaniałe życie – dystrybucja kinowa
24.10 – Poufne lekcje perskiego – dystrybucja kinowa
24.10 – Pamiętnik Berta – dystrybucja kinowa

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Marcin Gontarski
Marcin Gontarski
Ponton lubi pisać i rozmawiać o kinie, o serialach, o popkulturze. W życiu osiągnął zawodowy spokój - pracuje jako kinooperator w warszawskim kinie Iluzjon, gdzie poza nośnikami cyfrowymi ma okazje wyświetlać filmy z taśmy 35mm. Tą wiedzą również lubi się dzielić. W chwilach wolnych gra na PS4, pije piwo oraz marzy o tym, aby spotkać Stevena Spielberga i Petera Stormare'a. Pocieszna mordeczka, która kocha Star Wars, Blues Brothers i Cinema Paradiso. Znalazł swój Nerdheimowy,, redakcyjny dom :) Dojrzał do tego, aby założyć własnego bloga i tak sobie dzierga swoje przemyślenia i publikuje swoje opinie.
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki