SIEĆ NERDHEIM:

Co trzeba zrobić, aby wydać książkę?

Co trzeba zrobić, aby wydać w Polsce książkę? Od czego zacząć i co trzeba wiedzieć na początku takiej przygody? Jeśli szukasz odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące publikacji, przeczytaj poniższy poradnik, z którego dowiesz się, jakie opcje masz do wyboru i na co warto zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji.

Masz dopiero pomysł czy już gotowy rękopis?

Spełnienie marzenia o własnej książce to niemałe wyzwanie, do którego warto odpowiednio się przygotować. Jeśli chcesz odnieść sukces wydawniczy i dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, dobrym rozwiązaniem z pewnością jest wybranie cieszącej się dużym zainteresowaniem tematyki.

Mając pomysł na książkę, można zacząć szukać wydawnictw specjalizujących się w publikowaniu określonych gatunków. Tradycyjna i najbardziej popularna ścieżka publikacji polega na przesłaniu rękopisu do wydawnictwa lub wydawnictw, a następnie oczekiwaniu na pozytywną odpowiedź.

Jeśli więc dopiero szukasz pomysłu na książkę, masz szansę stworzyć listę wydawnictw, które mogą być potencjalnie zainteresowane Twoim dziełem.

Jeśli z kolei zaczynasz poszukiwania, mając już gotowy rękopis, nic straconego. Na rynku obecnych jest sporo wydawnictw o zróżnicowanym profilu. Wystarczy odpowiednio poszukać.

Co w przypadku, gdy nie chcesz czekać i ryzykować, a do tego masz budżet na własną publikację? Wtedy do wyboru masz jeszcze trzy modele wydawnicze.

Wiesz, jakie są modele wydawnicze do wyboru?

Oprócz wspomnianego wcześniej wydania tradycyjnego, w przypadku którego wydawca publikuje książkę w zamian za licencję lub autorskie prawa majątkowe do utworu, dostępne są jeszcze następujące opcje:

Wydanie selfpublishingowe

W tym wariancie trzeba liczyć się z wydatkami, ponieważ autor sam jest wydawcą i pokrywa wszystkie koszty związane z wydaniem książki. Musi on również czuwać nad procesem wydawniczym i promocyjnym. We własnym zakresie organizuje redakcję, korektę, projekt typograficzny, skład oraz wygląd okładki. Decyduje o formatach wydania, wysokości nakładu oraz o sposobie dystrybucji i marketingu. Zyski uzależnione są bezpośrednio od jego działań. Model pozwala na publikację dowolnych treści, ale nie jest polecany dla amatorów. Jest za to popularny wśród znanych twórców internetowych, mogących poszczycić się szerokim gronem odbiorców.

Wydanie vanity

W tym wariancie można wydać dowolne dzieło, ale trzeba również liczyć się z kosztami za wprowadzenie książki do systemów dystrybucyjnych oraz poszczególne elementy procesu wydawniczego. Autor może liczyć na pomoc wydawnictwa i wysoki procent od sprzedaży, niestety jest zdany na siebie w zakresie promocji i dystrybucji. Wydawnictwu nie zależy na sprzedaży, ponieważ czerpie zyski wyłącznie z publikacji.

Wydanie subsydiowane

Ten model zakłada wkład w publikację zarówno autora, jak i wydawnictwa, uwzględnia również pełne wsparcie oficyny w procesie dystrybucji i promocji. Wydawnictwo na podstawie udzielonej licencji publikuje książkę oraz czepie zyski ze sprzedaży, dzieląc się nimi z autorem. Nawiązanie tego typu współpracy wymaga przejścia przez tekst weryfikacji, na szczęście nie tak rygorystycznej jak w przypadku tradycyjnego wydawnictwa. W modelu takim publikuje na przykład wydawnictwo Novae Res.

Wiesz już, jak wydać swoją książkę?

Wybór odpowiedniego modelu wydawniczego może nie być łatwy, szczególnie na początku przygody wydawniczej. Jeśli nie boisz się długiego oczekiwania na odpowiedź z wydawnictwa i zależy Ci na profesjonalnym wsparciu specjalistów, masz do wyboru tradycyjne wydawnictwo oraz wydanie subsydiowane. Przy czym ten drugi wariant będzie wymagał od Ciebie pewnego wkładu finansowego. Zaletą jest z pewnością mniej rygorystyczna weryfikacja i wsparcie przy promocji oraz dystrybucji.

Jeśli z kolei należysz do osób, którym zależy na szybkim efekcie, nawet kosztem niemałego wkładu finansowego, wybierz wydanie vanity. W ten sposób wydasz każdą książkę i spełnisz marzenie nawet, jeśli nie zyskasz dużego grona odbiorców.

Masz już potencjalnych czytelników Twojej książki oraz zaufanych specjalistów, którzy pomogą Ci na każdym etapie procesu wydawniczego? Postaw na klasyczny self-publishing.

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sebastian „Severan” Kuryło
Sebastian „Severan” Kuryło
Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki