SIEĆ NERDHEIM:

Chromecast, Apple TV czy może zwykły Smart TV?

Zarówno telewizor ze Smart TV, jak i przystawki do zwykłych telewizorów Chromecast i Apple TV umożliwiają użytkownikowi znacznie więcej niż tylko odbiór tradycyjnych kanałów telewizyjnych. Wszystkie te sprzęty łączą się z internetem, pozwalając nam korzystać z różnych platform video na życzenie i aplikacji, a niektóre nawet grać w gry, zamawiać jedzenie czy obsługiwać konto bankowe. Wybór najlepszego z nich może być trudny. Aby go dokonać, dobrze jest przemyśleć kilka podstawowych aspektów.

Jakie dają możliwości?

Porównując te trzy typy urządzeń pod względem ilości dostępnych aplikacji, najlepiej wypada Chromecast i Apple TV. Możliwości telewizora ze Smart TV są zazwyczaj ściśle zależne od producenta. Tego typu sprzęt najczęściej wyposażany jest w dostęp do: YouTube, HBO GO, Cineman VOD, Tuba.tv, Ipla, TVPoint, POLVOD, Player, Netflix czy Showmax.

Nie są to oczywiście jedyne możliwości Smart TV, jednak różnica między tego rodzaju sprzętem a przystawką polega głównie na tym, że Chromecast od Google daje nam także opcję pobierania z Google Play, a Apple TV z AppStore, co znajdziemy tylko w niektórych inteligentnych telewizorach, a w przypadku marki z logo nadgryzionego jabłka nigdzie indziej.

Sposób obsługi i kompatybilność z innymi urządzeniami

Podstawową różnicą pomiędzy telewizorem ze Smart TV a przystawkami jest sposób ich obsługi. Chromecast możemy obsługiwać tylko smartfonem lub tabletem z systemem Android lub iOS. Apple TV jest ograniczone jedynie do urządzeń tej samej marki, czyli iPhone, iMac i iPad lub dedykowanego pilota. Przystawki będzie również łatwiej skonfigurować i z nich korzystać, jeżeli będziemy chcieli wykorzystać nasz sprzęt podczas wyjazdów zagranicznych i jednocześnie korzystać z polskich serwisów VOD, o czym więcej w portalu https://www.dobryvpn.pl/.

Z kolei inteligentny telewizor obsługujemy wyłącznie pilotem, ale jednocześnie mamy możliwość zduplikowania ekranu telefonu czy tabletu na telewizorze. Decydując się na przystawkę powinniśmy wziąć pod uwagę, jakiego typu oprogramowania używamy na smartfonie i innych urządzeniach, aby pod tym kątem wybrać między Chromecastem a Apple TV.

Sposób połączenia z internetem i jakość obrazu

Jeżeli najbardziej zależy nam na jakości obrazu bezkonkurencyjny będzie inteligentny telewizor. Zarówno Chromecast, jak i Apple TV oferują maksymalną rozdzielczość wielkości 1080p, nawet jeśli nasz ekran ma znacznie lepsze parametry. W kwestii połączenia z internetem, telewizor ze Smart TV łączy się z siecią przewodowo i bezprzewodowo, przy czym dla lepszej płynności działania zaleca się użycie kabla ethernetowego.

Przystawka od Googla korzysta jedynie z WiFi, więc aby obraz był płynny musimy zadbać o naprawdę dużą prędkość łącza. Apple TV ma możliwość łączenia się z siecią zarówno kablem ethernetowym, jak i bezprzewodowo przez WiFi, dzięki czemu nadaje się do użytkowania przy wysokiej i niższej prędkości internetu. Obie przystawki obsługują sieć 802.11ac, co sprawia, że przy odpowiednim routerze nie powinny się pojawić żadne problemy z połączeniem. 

Co bardziej się opłaca?

Mimo opracowywania coraz nowocześniejszych technologii, telewizor ze Smart TV nadal pozostaje znacznie droższy niż zwykły odbiornik. Ceny naturalnie różnią się w zależności od producenta i wielkości ekranu, jednak nie schodzą poniżej 1000 zł. Jeżeli posiadamy już zwykły telewizor, z którego jesteśmy zadowoleni, zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem będzie zakup przystawki. Chromecast zależnie od generacji to koszt około 100-200 zł, Apple TV około 700-1000 zł, co raczej nie dziwi posiadaczy innych urządzeń z logiem nadgryzionego jabłka. 

Podsumowując, zarówno inteligentny telewizor, jak i przystawki do tradycyjnych odbiorników dają nam podobny zakres możliwości. W zależności od naszych potrzeb i upodobań, możemy przechylać się bardziej w stronę Apple TV, która jako jedyna daje nam dostęp do AppStore. Posiadacze słabszego łącza, którym zależy na płynności obrazu i dobrym połączeniu z internetem bardziej upodobają sobie z pewnością telewizor smart lub przystawkę od Apple, niż ograniczony do WiFi Chromecast.

Jeżeli posiadamy już odbiornik telewizyjny, kupowanie droższego modelu z opcją Smart TV będzie niepotrzebnym wydatkiem, zwłaszcza w dobie istnienia unowocześniających go przystawek, dzięki którym wyposaży się go bez trudu w nowe funkcje. Wybierając pomiędzy Chromecastem a Apple TV powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaj oprogramowania, na jakim działają nasze telefony i tablety, a także wysokość budżetu, który jesteśmy w stanie wygospodarować na tego typu urządzenie. 

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Ola
Ola
4 lat temu

Chromecast jest chyba najlepszym rozwiązaniem

Sebastian „Severan” Kuryło
Sebastian „Severan” Kuryło
Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).

Ważne! Hazard może uzależniać i nie daje gwarancji na wygraną. Treści zamieszczone w artykułach z tej kategorii mają charakter wyłącznie informacyjny i są skierowane dla osób spoza Polski.

Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki