SIEĆ NERDHEIM:

Darmowe komiksy na Poznańskim Festiwalu Sztuki Komiksowej

Plakat PFSK23 autorstwa Łukasza Godlewskiego

Od 20 do 23 kwietnia Czytelnia Komiksów NOVA zaprasza na konferencję o przemocy w komiksach oraz festiwal! Będą spotkania z twórczyniami i twórcami, warsztaty, wystawy, prelki i rozdawanie darmowych komiksów. W końcu ta impreza wyrosła z Dnia Darmowego Komiksu!

Zacznijmy od warsztatów! Wstęp jest bezpłatny, ale ze względu na wielkość sal obowiązują zapisy. Wszystkie szczegóły znajdziecie w podlinkowanych wydarzeniach. W sobotę możecie wpaść na warsztaty z druku offsetowego lub scenariuszowo-komiksowe z Bartłomiejem Sztobrynem. W niedzielny poranek twórcy Rzeźzina pokażą, jak rysować, żeby bolało (PG 18!), a nieco później możecie poćwiczyć tworzenie mangowych fabuł z Agatą „kpt.punk” Sutkowską. Jak dla nas, brzmi to jak plan na kolejną Sagę Winlandzką czy innego Deadmana.

Program konferencji został właśnie ujawniony, wiemy też dobrze, co wydarzy się w weekend. Prelki, spotkania, panele dyskusyjne!

W sobotę AKT opanuje salę 82, gdzie będzie miał miejsce panel twórców Asocjacji Komiksu w Toruniu, premiera Przerysowani – komiksowe opowieści o narkotykach, rozmowy i rysunkowa bitwa! W bloku superhero Krzysztof Pielaszek zebrał znawców i twórców, którzy pogadają o DC i Marvelu. Szykujcie się na silną reprezentację Koziołków z Komiksowa! Odwiedzi go też Kasia Nie, żeby porozmawiać o Wasp. Wisienką na torcie będzie Konkurs Wiedzy Wszechkomiksowej bloga Ryjówka. W ramach bloku spotkań autorskich zapraszamy was szczególnie tam, gdzie rozmowy poprowadzi nasza redaktorka Aga: na premierę Rzeźzina, wywiad z izraelską twórczynią i komiksową działaczką Keren Katz (po angielsku!) oraz z redaktorami Warchlaków, Martą Falkowską i Jerzym Łanuszewskim. Jeśli macie ochotę dłużej posiedzieć w czytelni Nova, pojawią się tam także Krzysztof Owedyk, Rafał Szłapa, twórcy komiksów Mięcho i Ćma, Bartosz Zaskórski (Postapoland) i Piotr Marzec (Słodkie chłopaki).

W niedzielę chyba byśmy najbardziej chcieli, żebyście zostali z nami w Czytelni Humanistycznej na bloku Horror i postapo, bo to pieszczoszek redaktorki Agi. Posłuchacie tam o eko-horrorze, Mrocznej Lidze Sprawiedliwości, komiksowych wcieleniach Draculi czy biblijnych tropach w Ptaszynie Darcy’ego Van Poelgeesta. Pojawi się tam także Marcin Podolec, żeby porozmawiać o Bajce na końcu świata. Jeślibyście jednak nie mogli wytrzymać takiego natężenia grozy, czeka na was też blok mangowy Michaliny „Mishigo” Targosz. Tam posłuchacie o schematach w mangach sportowych (Agata „kpt.punk” Sutkowska), romantycznych (Agnieszka „Akaa” Kamieńska) czy polskich komiksach w stylu japońskim (Vanitachi). Poza tym Pan Optykon opowie o tym, jak Japonia znaturalizowała superbohaterów DC i Marvela, a całość zwieńczy panel o wchodzeniu z komiksem do Internetu, któremu patronują Webcomiksy. Nie zabraknie niedzielnego panelu autorskiego, gdzie zobaczycie Dema czy Ottoicha, Adama Ruska oraz Jerzego Szyłaka. Czeka was też ciekawie się zapowiadająca prelka o Generatorze Dostępności i tym, jak sprawić, żeby komiksami mogli cieszyć się odbiorcy niewidomi i słabowidzący.

Reklama bloku Horror i postapo autorstwa Michaliny „Mishigo” Targosz

Wystawy to jeden z ważniejszych elementów festiwalu. Część z nich zawiśnie u przyjaciół Novej, pierwsze wernisaże odbędą się 21 kwietnia (piątek). Nie lękajcie się, wszystkie te instytucje są niedaleko biblioteki, traficie tam szybko, a po drodze uda wam się zgarnąć coś do jedzenia i kawę. W Baraku Kultury obejrzycie oryginalne plansze z antologii herstorii aborcyjnych Własnym Głosem (przedtem możecie posłuchać naszego wywiadu z twórczyniami), sam komiks kupicie na stoisku Marty Falkowskiej. W Galerii Centrala pokazane zostaną rysunki Moniki Laprus-Wierzejskiej. W samej bibliotece obejrzycie prace Przemysława „Trusta” Truścińskiego i Martyny Bolanowskiej (ta już jest dostępna dla publiczności), twórców AKT-u, a także plansze webkomiksowych twórczyń z bloku mangowego. Żeby płynnie przejść do najważniejszego, czyli darmowych komiksów, zdradzimy wam, że w każdym z tych miejsc będzie na was czekało coś nowego do kolekcji! A do tego swoista gra miejska, bo zebranie pieczątek z festiwalowych miejscówek może zaowocować dodatkowymi korzyściami! Śledźcie strony Novej i wydarzenie na Facebooku, żeby poznać szczegóły!

Tym sposobem dotarliśmy do darmowych komiksów! Wszystkie zobaczycie na stronie festiwalu, ale oczywiście jesteśmy wam winni chociaż małą topkę. Już wiadomo, że bohaterowie PFSK-owych wystaw podrzucili Novej swoje ziny. Będzie też kolejny darmowy epizod Rzeźzina, tym razem Zza rogu. Skoro czeka nas warchlakowe spotkanie, pojawią się darmowe Warchlaczki z darmowymi poradami! Inni festiwalowi goście też coś narysowali. Zapolujcie na zina Keren Katz, Piotra Marca, Dema czy Vanitachi. Znajdziecie też publikacje starych znajomych: Głos Edyty Bystroń i zbiór komiksów z warsztatów, które prowadziła w Lengrenówce. Może wam się uda zgarnąć darmową próbkę Beletrystyki Belego z przeuroczą okładką. Darmowy AKT rozdadzą sami AKT-owcy! Oprócz rzeczy wydawanych przez bibliotekę rozdane zostaną także darmówki z amerykańskiego Free Comic Book Day. Naszą uwagę przykuły na przykład Bone Orchard Mythos ze scenariuszem Jeffa Lemirego, Trese powiązane z animacją Netflixa, Hollow #1 Special Shannon Watters (Lumberjanes), czy krótka opowieść o Rosie Sparks. Znajdziecie tam też tytuły superbohaterskie, coś z uniwersum Spidermana, Marvels Voices, a nawet Żółwie Ninja!

Pamiętajcie, żeby upomnieć się także o flagowe darmowe antologie PFSK: Darmozin i Babski Zin.

Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać na PFSK! Jak widzicie, będzie co robić. W bibliotece staną także stoiska handlowe niezależnych twórców i naszych ulubionych wydawnictw komiksowych, w tym Non Stop Comics i Kotori, które pokażą się na PFSK po raz pierwszy.

Festiwalowa mapka

Nie przegap nowych okazji. Obserwuj Nerdheim: Za Friko w Google News

Najnowsze wpisy

POWIĄZANE ARTYKUŁY

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki