SIEĆ NERDHEIM:

Rynek gier mobilnych w Polsce nieustannie rośnie

Już w 2014 roku gry mobilne wyprzedziły te na PC i konsole pod względem wydatków konsumenckich. Od tego czasu systematycznie rośnie popularność mobilnych gier na świecie oraz w Polsce. W zeszłym roku gry mobilne były już 2,8 razy bardziej popularnie niż gry na PC oraz miały 3,1-krotną przewagę nad grami na konsole. Skąd taka popularność rynku mobilnych gier? Kto w Polsce gra na smartfonach?

To rynek mobilnych gier rozdaje teraz karty w branży. Studia produkujące gry AAA – duże, hitowe produkcje, myślą, jak wejść ze swoim produktem na rynek mobilny. Coraz częściej powstają studia deweloperskie zajmujące się wyłącznie tworzeniem gier mobilnych. To właśnie w rynku mobilnych gier leżą teraz spore pieniądze do zgarnięcia, bo chociaż wiele tych gier jest darmowych czy kosztuje niewielkie kwoty w porównaniu do gier AAA na konsole czy PC, to system mikrotransakcji zmienia wszystko. Drobne płatności urozmaicające grę czy pomagające w grze kuszą graczy i są oni bardziej skłonni wydać raz na jakiś czas drobne sumy w grze mobilnej niż kupić drogą grę na PC.

Właśnie na tych drobnych płatnościach zarabiają twórcy gier mobilnych. I to zarabiają bardzo dobrze, a przy tym nie muszą wkładać tak wielkich nakładów środków w wypuszczenie gry jak studia produkujące gry AAA. Szybciej też można w tym przypadku odebrać dochód, bo takie gry tworzy się sprawniej, nie latami jak hitowe produkcje na konsole i PC. To wszystko sprawiło, że chętnych do wypuszczenia gry mobilnej jest wielu, a sam rynek rośnie z roku na rok. Obecnie jest większy niż rynek gier PC i na konsolę łącznie, warty już 85 miliardów dolarów w skali globalnej – kontra 33 miliardy rynku konsol i 40 miliardów rynku gier PC. W pierwszym kwartale tego roku płatności w grach mobilnych wzrosły rok do roku o 25%, a liczba pobrań o 5%, według serwisu Sensor Tower.

Polska nie odstaje od tego trendu i u nas również gracze pokochali gry mobilne. Coraz chętniej zajmują się nimi programiści gamedev. Znana spółką tworzącą gry mobilne jest np. BOOMBIT. Według raportu globalwebindex w Polsce w mobilne gry gra 59,9% dorosłych obywateli, z czego 47,5% to mężczyźni, a 52,5% kobiety. Kobiety grają chętniej – 62,1% polskich dorosłych kobiet grało w zeszłym roku kontra 57,7% mężczyzn. Aż 84% spośród użytkowników Internetu grało ostatnio w gry mobilne.

Które rodzaje gier są najbardziej popularne? Jeśli chodzi o rodzaje to:

  • akcji/przygodowe: 57,4% graczy,
  • wyścigowe: 49,8% graczy,
  • symulacyjne: 47,6% graczy,
  • sportowe: 46,7% graczy,
  • puzzle: 40,2% graczy,
  • gry karciane: 37% graczy,
  • strategiczne 34,2% graczy,
  • fabularne: 30,4% graczy.

Wspominając o grach karcianych, warto też zauważyć, że na popularności zyskują aplikacje mobilne kasyn online, w których oferowane są właśnie karcianki, ale też sloty. Niektóre kasyna online oferują bonusy, jak kod promocyjny w Wazamba Casino.

Jeśli chodzi o konkretne tytuły, to najlepiej zarabiają „PUBG Mobile” oraz „Honor of Kings”, przed „Genshin Impact”, „Pokemonem GO” i „Roblox”. Głośno jest też ostatnio o grze „Among US”, strategicznej i wieloosobowej grze od InnerSloth, wydanej w roku 2018. W październiku 2020 roku „Among Us” było najczęściej pobieraną grą z App Store. Gra wygrała kilka nagród branżowych, co podkreśla, że lubią ją nie tylko użytkownicy, ale i doceniają ją eksperci. W listopadzie zeszłego roku otrzymała tytuł najbardziej przełomowej gry na gali Golden Joystick Awards, a w grudniu podczas imprezy The Game Awards wygrała w kategoriach najlepszej gry mobilnej i najlepszej gry wieloosobowej. Na 34. edycji Nickelodeon Kids’ Choice Awards zdobyła tytuł najlepszej gry.

Czemu gry mobilne stają się tak popularne w Polsce i na świecie? Są przede wszystkim wygodne. Wiele osób zabija czas gdy czeka w kolejce, jest w podroży etc., grając właśnie na telefonie. W okresie pandemii szukaliśmy dodatkowych rozrywek i tu gry mobilne także idealnie się sprawdziły, zapewniając odskocznię od codziennych problemów.

spot_img

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Włącz powiadomienia    OK Nie, dzięki