Oscar, najsłynniejsza nagroda filmowa świata, już wyczekiwana przez kinomanów i budząca ekscytację wśród artystów, scenarzystów, producentów i innych pracowników branży audiowizualnej. Oczywiście prawie każde kasyno polskie pozwala już dziś obstawić rozstrzygnięcia i zdobywców nagród. Tegoroczna edycja odbędzie się 12 marca w Los Angeles, ale już dziś możemy spróbować odgadnąć, kto może otrzymać Oscara 2023.
21 grudnia 2022 roku została ujawniona wstępna lista filmów wybranych w pierwszej selekcji i które mogą, ale nie muszą, znaleźć się na oficjalnej liście nominowanych. Na liście tej znajdują się między innymi nominowani do najlepszego filmu międzynarodowego i innych kategorii.
Kiedy pojawią się nominacje do Oscarów 2023?
Oficjalna lista nominowanych do Oscara 2023 ma zostać opublikowana 31 stycznia 2023 roku. Ale do tego czasu kalendarz Oscarów obejmuje kilka innych terminów i dni, takich jak:
- 21.12.22 — wstępna lista nominowanych;
- 1.12.23 — rozpoczęcie głosowania nad kandydaturami;
- 17.01.23 — zakończenie głosowania nominacyjnego;
- 31.01.23 — ogłoszenie nominacji;
- 13.02.23 — obiad dla nominowanych;
- 23.03.23 — rozpoczęcie głosowania nad kandydaturami;
- 3.07.23 — zakończenie głosowania nad kandydaturami;
- 3.12.23 — ceremonia rozdania Oscarów 2023.
Oscary 2023 — prognozy
Zarówno eksperci, jak i fani kina mają mieszane opinie na temat potencjalnych nominacji do Oscara 2023. Niektóre filmy już wyróżniały się fabułą i budżetem, a także przyciągały uwagę podczas innych wydarzeń, takich jak na przykład Festiwal Filmowy w Wenecji.
Aspekty techniczne
Ale bez wątpienia istotna część prognoz dla Oscarów 2023 zaczyna się od filmów oferujących najlepsze efekty wizualnych. Tak jak powinno być, nie brakuje tutaj hitów. Najlepsze efekty wizualne mają naszym zdaniem produkcje takie, jak:
- Avatar: Istota wody;
- Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu;
- Batman;
- Na Zachodzie bez zmian;
- Top Gun: Maverick.
Niektóre inne tytuły także mają spore szanse, ale jednak naszym zdaniem zwycięzca nagrody Critics’ Choice oraz film nominowany do nagrody BAFTA, czyli „Avatar: Istota wody” jest absolutnym faworytem w dziedzinie efektów wizualnych. Praktycznie niemożliwe jest podanie innego wyniku, który mógłby pokonać ten hit science fiction w reżyserii Jamesa Camerona.
Najlepszy dźwięk naszym zdaniem mają filmy takie jak:
- Na Zachodzie bez zmian;
- Wszystko wszędzie naraz;
- Elvis;
- Avatar: Istota wody;
- Top Gun: Maverick.
Z dużymi szansami są także: „Babilon”, „Batman” oraz „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”. Jednak mamy nieco inne zdanie w tej kwestii, niż wszyscy i uważamy, że to „Top Gun: Maverick” ma wszystko, by zdobyć Oscara w tej kategorii. Jeśli się potwierdzą nasze przewidywania, będzie to druga statuetka dla Marksa Taylora i Weingartena.
„Na Zachodzie bez zmian”, „Elvis”, „Avatar: Istota wody” i „Wszystko wszędzie naraz” to pozostali nominowani. „Babylon” i „Batman” również mają szanse — nawiasem mówiąc, byłby to wręcz absurdalny afront, jeśli „Batman” nie znalazłby się wśród finalistów. „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu” jest naszym zdaniem tutaj na przegranej pozycji.
Najlepszy makijaż i fryzura
Lista potencjalnych kandydatów obejmuje następujące tytuły:
- Wieloryb;
- ● Batman;
- Na Zachodzie bez zmian;
- Elvis;
- Babilon.
Z dużymi szansami są także „Blondynka”, „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”, „Zbrodnie przyszłości” oraz „Amsterdam”. Jednak w kategorii „Najlepszy makijaż i fryzura” głównymi faworytami są według nas „Wieloryb” i „Elvis”. „Na Zachodzie bez zmian”, „Batman” i „Babilon” powinny uzupełnić tę listę. Ten wojenny dramat trzeba jednak obejrzeć bez względu na wynik oscarowy, a filmy takie „Blondynka, „Czarna Pantera: Wakanda w moim sercu”, a nawet „Amsterdam” potrafią naprawdę zaskoczyć.
„Zbrodnie przyszłości” to niestety według nas kompletna porażka nie tylko w tej konkretnej kategorii.
Najlepszy aktor
Jakie są nasze typy? Oto one:
- Austin Butler za „Elvisa”;
- Brendan Fraser za „Wieloryba”;
- Colin Farrell za „Duchy Inisherin”;
- Bill Nighy za „Życie”;
- Hugh Jackman za „Syna”;
- Adam Sandler za „Rzut życia” i Paul Mescal za „Aftersun”.
Jak uważamy od miesięcy, Colin Farrell, Brendan Fraser i Austin Butler będą obecni z pewnością na ceremonii rozdania Oscarów dla najlepszego aktora. Z kolei obecny na wszystkich dotychczasowych nagrodach Bill Nighy zapewnił sobie czwarte miejsce na naszej liście. Nasz typ na ostatniego finalistę będzie zapewne bardzo rozczarowujący, bo jest nim Hugh Jackman za „Syna”.
Wybór ten wynika z profilu fabularnego dzieła Floriana Zellera, czyli tradycyjnego „oskarowego filmu”. Bycie Hugh Jackmanem w najlepszym wydaniu w „Synu” pomaga mu jeszcze bardziej. Pomimo licznych nominacji dla Adama Sandlera i bycia uwielbianym w branży, nie wierzę, że „Rzut życia” zdobędzie uznanie członków Akademii poza Stanami Zjednoczonymi.
Inne nominacje
Oczywiście powyżej zamieściliśmy tylko mały wycinek dostępnych nagród na gali oscarowej. Naturalnie czytelnicy mogą także w tym momencie zapytać się — a co z resztą? Gdzie nagroda za najlepszą rolę kobiecą, gdzie Oscary dla aktorów i aktorek drugoplanowych, gdzie scenariusze, gdzie filmy krótkometrażowe, gdzie reżyserzy… Cóż, tutaj odpowiedź jest bardzo prosta — nie mamy aż tak jednoznacznych typów, by o nich pisać. Jeśli chodzi o nagrody w kategoriach opisanych powyżej, jesteśmy pewni w około 90 procentach, że takie właśnie zapadną rozstrzygnięcia. A co do pozostałych — to czas pokaże!