SIEĆ NERDHEIM:

Najważniejsze trendy w informatyce w 2023

Technologie zmieniają się w błyskawicznym tempie. To, co było nowinką jeszcze kilka lat temu, dzisiaj jest normą używaną przez każdego. Kiedyś chodziliśmy do kasyn naziemnych, aby zagrać w automaty hazardowe, a dzisiaj te gry są dostępne na wyciągnięcie ręki w kasynach online. Aplikacje mobilne były kiedyś uważane za trend, a dzisiaj stały się częścią naszego codziennego życia. Jeśli strona nie ma aplikacji mobilnej, to zazwyczaj z niej nie korzystamy na telefonie i szukamy alternatywy.

Co zatem przyniesie nam przyszłość, jeśli wszystko się zmienia w tak zawrotnym tempie? Jeśli postaramy się trochę zrozumieć obecne tendencje rozwoju technologicznego, to być może uda nam się odpowiedzieć na to pytanie. Na początek skupmy się jednak na przedstawianiu trendów informatycznych w obecnym roku, takich jak:

  • robotyka;
  • sztuczna Inteligencja;
  • obliczenia kwantowe;
  • przetwarzanie w chmurze.

Oczywiście wiele z tych trendów pojawiło się już na początku dekady i nie są nam zupełnie nieznane. Niemniej jednak postaramy się jeszcze raz wyjaśnić, na czym one polegają oraz przedstawić ich najnowsze osiągnięcia.

Obliczenia kwantowe

Obliczenia kwantowe wykorzystują do swoich działań specjalne komputery kwantowe, które rozwiązują problemy na poziomie atomowym. Komputery kwantowe wykorzystują w swoich obliczeniach jednostkę miary kubit, podczas gdy klasyczne komputery robią obliczenia i przechowują dane w kodzie binarnym. 

Komputery kwantowe obliczają równania znacznie szybciej niż tradycyjne komputery. Czemu to służy? Dzięki szybszym obliczeniom naukowcy mogą na przykład z łatwością obliczyć najlepsze trasy dostaw ciężarówek, najszybsze loty oraz opracować nowe leki. 

Programowanie low-code

Wielu ma przekonanie, że im trudniejszy kod programowania, tym trudniej jest złamać system. Obecnie natomiast panuje trend na low-code, czyli im łatwiejszy kod, tym lepiej. Obecny trend pozwala bardzo szybko rozpracowywać nowe aplikacje mobilne. Powstały już nawet kursy nauczania programowania bez kodu.

Dany trend pozwala w szybki i łatwy sposób stworzyć aplikację bez posiadania konkretnej wiedzy na temat kodowania. Oczywiście wiele programistów jest dość sceptycznie nastawionych do takiego sposobu tworzenia kodu. Niemniej jednak płynie z tego wiele korzyści, takich jak: mniejsze koszty produkcji oraz szybszy czas wykonania.

Sztuczna Inteligencja

Sztuczna Inteligencja (AI) jest rozwijana już od jakiegoś czasu. Jej celem jest zrobienie komputerów bardziej inteligentnymi. AI dzieli się na wiele poziomów i jest bardzo szeroko wykorzystywana w naszej codzienności. Rezultatem sztucznej inteligencji są boty, które spotykamy na infoliniach, w czatach lub ulubionych grach online.

Sztuczna Inteligencja może być też również skomplikowana, jak na przykład zaprogramowanie komputera, aby myślał krytycznie, zupełnie tak jak człowiek. Uczenie maszynowe umożliwia komputerom samodzielną naukę.

Robotyka

Współczesna robotyka nie wygląda tak jak w filmach, gdzie roboty chodzą i rozmawiają z ludźmi na równi. Wciąż jednak odgrywa ona ważną rolę w naszym codziennym życiu. Roboty są powszechnie używane w medycynie. Ramiona pomagają chirurgom w operacjach, nawet są przypadki operacji na dystans, właśnie dzięki robotom.

Podczas pandemii roboty roznosiły żywność do domu i ta praktyka została zachowana do dzisiaj. Fabryki używają robotów do składania produktów, które używamy. Przyszłe postęp w robotyce są związane z integracją wizji komputerowej i przetwarzania języka naturalnego, aby roboty mogły naturalnie współgrać ze światem.

Przetwarzanie brzegowe

Przetwarzanie brzegowe to przechowywanie informacji komputerowych i danych dosłownie na „krawędzi”, czyli blisko użytkownika. Jest ono w pewnej mierze przeciwieństwem chmury, która umieszcza dane gdzieś daleko w sieci. Z drugiej strony przetwarzanie brzegowe pracuje w tandemie z chmurą i pomaga w sortowaniu danych.

Takie technologie jak rzeczywistość rozszerzona, samochody autonomiczne i wideokonferencje korzystają z przetwarzania brzegowego, bo ich działania wymagają szybkiej reakcji, która zapewnia przetwarzanie „na krawędzi”.

Cyberbezpieczeństwo

Cyberbezpieczeństwo ma za zadanie ochronie systemów komputerowych i sieci przed atakami hakerów. Wiele firm pracuje oraz przechowuje wszystkie swoje informacje w chmurze, dlatego potrzeba zabezpieczenia wszystkich danych chmurze jest bardzo wysoka. W razie cyberataków firmy i osoby fizyczne ponoszą ogromne straty.

Ogromna część naszego życia obecnie odbywa się online i wszystkie nasze wrażliwe dane też są online. Ludzi są coraz bardziej świadomi skutków ataków hakerskich, więc starają się jak najlepiej chronić swoje dane przed złoczyńcami — kupują oni oryginalne oprogramowania, korzystają tylko ze sprawdzonych witryn i nie zostawiają swoje dane osobowe na każdej stronie. 

Bioinformatyka

Dziedzina bioinformatyki zajmuje się analizą, badaniem i przechowywaniem informacji biologicznych. A mianowicie szuka ona wzorców w sekwencjach materiału genetycznego, takiego jak RNA, DNA, geny czy białko. Bioinformatyka łączy w sobie informatykę oraz biologię i opracowuje metody oraz aplikacje, które pomagają w pracy medykom i farmaceutom.

Na przykład, bioinformatyka pomaga lekarzom wcześnie wykrywać choroby oraz stawiać dokładne diagnozy już na wczesnym poziomie choroby, a także oferować skuteczne leczenie celowane.

Internet rzeczy

Dzisiaj prawie wszystkie urządzenia elektroniczne w naszym domu są smart. Many smart zegarki, telewizory, komputery, a nawet lodówki, pralki i odkurzacze. Wszystko to jest w skrócie nazywane IoT (z ang. internet of things). W świecie IoT fizyczne rzeczy wykorzystują nowoczesne technologie, aby ulepszyć codzienne życie użytkowników. W medycynie IoT jest wykorzystywany, aby dostarczyć lekarzom dane pacjentów w czasie rzeczywistym.

Oprócz przedstawionych powyżej trendów należy jeszcze pamiętać o rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej, danych w chmurach, 5G i innych. Wszystkie one szybko się rozwijają i pomagają nam w życiu.

spot_img

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sebastian „Severan” Kuryło
Sebastian „Severan” Kuryło
Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki