SIEĆ NERDHEIM:

Najlepsze gry o starożytności

Starożytność to okres, który zazwyczaj kojarzy się nam z lekcjami historii czy też filmami oraz serialami. Już w szkole podstawowej uczymy się o tym, jak wyglądało i funkcjonowało państwo greckie, Egipt czy też Cesarstwo Rzymskie. Jest to już od pewnego czasu wykorzystywane przez twórców gier komputerowych. Całkiem sporo tytułów bezpośrednio nawiązuje do dawnych czasów i prawdziwych wydarzeń, bądź też luźno jest z nimi powiązanych. Postanowiliśmy wybrać kilka gier wideo, które w tej kategorii warte są uwagi.

Age of Empires

Zaczynamy od absolutnej klasyki. Dzieło wydane przez Ensemble Studios w 1997 roku z miejsca stało się światowym hitem. Ta strategia czasu rzeczywistego doprowadziła wręcz do rewolucji w swoim gatunku. Zadaniem gracza jest przejęcie sterów nad rozwojem jednej z wybranych cywilizacji. Musimy ją przeprowadzić przez 4 najważniejsze epoki starożytności: kamienia, neolityczną, brązu oraz żelaza. Przedstawione wydarzenia dzieją się na przestrzeni nawet 10 tysięcy lat. Każda misja opatrzona jest stosownym wprowadzeniem historycznym, jak i oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Mamy tu kilkanaście nacji, zarówno z Europy, jak i Bliskiego i Dalekiego Wschodu. 

Możemy zatem poprowadzić Greków, Minojczyków, Egipcjan, Japończyków czy Persów do zwycięstwa. Mamy tu rozgrywkę, która koncentruje się na rozwoju osady/miasta, zbieraniu zasobów, tworzenia nowych obiektów, technologii oraz jednostek wojskowych. W owym czasie gra zachwycała pod względem graficznym oraz rozgrywki. Przyczyniła się również do powstania całej serii, gdzie najnowsza odsłona Age of Empires 4 pojawiła się na rynku w 2021 roku. Warto też wspomnieć, że w 2018 roku na rynku pojawiło się Age of Empires: Definitive Edition, czyli odświeżona wersja klasyka, która zyskała zupełnie nową oprawę graficzną, jak i również dźwiękową.

Gry hazardowe o starożytności

Tak się akurat składa, że również i producenci gier dla kasyn online postanowili sięgnąć po motywy związane ze starożytnością. Co prawda o wiele częściej w kasynach czy na stronach z takimi grami stawia się na darmowe gry hazardowe owoce, gdzie głównym motywem są właśnie owoce, jednak dziś mamy do czynienia także z wieloma wyjątkowymi tytułami, które wykraczają poza ten schemat. Postanowiliśmy pokazać najciekawsze z nich:

  • Treasures of Troy – gra o układzie 5 na 4, która przenosi gracza do starożytnej Troi. Na bębnach można spotkać konia trojańskiego, Helenę, Hektora, Achillesa.
  • Book of Dead – gra o układzie 5 na 3, gdzie towarzyszymy archeologowi w jego wyprawie do Egiptu. Na bębnach spotkamy symbole związane z faraonami, wierzeniami dawnego Egiptu.
  • Valley of the Gods – kolejna gra z Egiptem w tle. Mamy tutaj do czynienia z układem 5 na 5, gdzie w antycznej świątyni spotykamy egipskich bogów i symbole związane z dawną cywilizacją.
  • Roman Legion Xtreme – gra w klasycznym stylu o układzie 5 na 3, gdzie główną tematyką są legioniści rzymscy. Na bębnach spotkać można właśnie żołnierzy, broń.
  • Gates of Persia – kolejna gra w klasycznym stylu, gdzie mamy układ 5 na 3. Związana jest ona z dawną Persją, która rządzona była przez królową Semiramis. To legendarna królowa babilońska. Obok niej można znaleźć ogrody babilońskie, bramy miasta.

Wśród innych gier wymienić możemy: Gladiatora, Ancient Fortunes: Zeus, Ancient Egypt Classic, Rome Rise of an Empire, Rome: The Golden Age, Ancient Dynasty czy John Hunter and the Tomb of the Scarab Queen.

Assassin’s Creed: Odyssey

Assassin’s Creed: Odyssey to kolejna gra z niezwykle popularnej serii o asasynach. Tym razem przenosimy się do starożytnej Grecji, gdzie możemy wybrać bohatera: Aleksiosa lub Kassandrę. Są oni wnukami Leonidasa. Mamy okres, gdy powoli zbliża się wojna peloponeska, czyli konflikt między Atenami a Spartą. Nasi bohaterowie zostali wygnani z ojczyzny, przez co prowadzą teraz życie najemników. Fabuła gry rozpoczyna się od tego, że dostajemy niezwykle trudne zadanie do wykonania. Jeśli się nam jednak powiedzie, to mamy szansę powrócić do ojczyzny. W tle wciąż mamy słynny konflikt między asasynami a templariuszami. Sporym plusem jest oczywiście to, że twórcy postawili na jak najwierniejsze odwzorowanie realiów tamtych czasów, jak i wprowadzili także prawdziwe postaci: Peryklesa, Hiporkatesa czy Sokratesa. Warto przy okazji również sprawdzić Assassin’s Creed Origins, gdzie akcja gry dzieje się w starożytnym Egipcie.

Praetorians

Praetorians to dziś już nieco zapomniana gra z 2003 roku, za którą odpowiada Pyro Studios. To firma, która stworzyła kultową serię Commandos. Jest to strategia czasu rzeczywistego, gdzie zostajemy przeniesieni do okresu chwały Imperium Rzymskiego. Do wyboru mamy tu:

  • Rzymian – elitarne jednostki wojskowe.
  • Egipcjan – nacja oparta na handlu, religijności.
  • Galów – szybkie, zmotywowane, lecz słabiej uzbrojone jednostki.

W każdej kampanii mamy określoną liczbę misji do wykonania. Jest to gra, w której bardzo liczą się nasze umiejętności zarządzania, jak i również obrania taktyki na polu bitwy. Mamy tu bowiem ograniczone jednostki wojskowe, więc musimy osiągnąć sukces jak najmniejszym kosztem strat. Do dyspozycji mamy różne oddziały, które mogą przybierać określone formacje. Możemy korzystać z oddziałów piechoty, jazdy konnej, jak i również maszyn oblężniczych. W niektórych misjach możemy także zajmować się rozbudową obozu i tworzeniem nowych jednostek.

The Forgotten City

Kolejna gra z Rzymem w tle. Jest to ciekawe rozwinięcie pewnego moda do gry The Elder Scrolls V: Skyrim, za które odpowiada Modern Storyteller. W grze z 2021 roku wcielamy się w pewnego badacza, który w podziemnym mieście pod Rzymem odkrywa ciała kilkudziesięciu ludzi zamienionych w posągi. Jest to wynik pewnej klątwy rzuconej na człowieka sprowadzającego zagładę na innych. Nieoczekiwanie nasz bohater odkrywa portal czasoprzestrzenny, który pozwala mu się przenieść do czasów starożytnych. Naszym zadaniem będzie odkrycie wielu tajemnic, jak i również cofnięcie biegu wspomnianych wydarzeń. W tej pierwszoosobowej przygodówce musimy zająć się eksploracją, rozmowami z innymi postaciami, a także rozwiązywaniem zagadek. Bardzo ważne jest to, że akcja toczy się niczym w słynnym Dniu świstaka, więc nasz bohater może przeżywać ten sam dzień na nowo. Pomaga to w znalezieniu złotego środka.

Oczywiście to tylko część z popularnych gier, których akcja dzieje się w okresie starożytności. Wśród innych gier, których akcja dzieje się w tych czasach wymienić możemy również Total War: Rome II, Ryse: Son of Rome, Zeus: Pan Olimpu, Faraon, Ancient Conquest: Quest for the Golden Fleece, Age of Mythology, Immortal Cities: Children of the Nile, God of War, Imperium Romanum Gold Edition.

Jak zatem widać, większość gier związanych z tym okresem historycznym, to strategie, gdzie zajmujemy się budową i prowadzeniem cywilizacji, prowadzeniem wojen. Nie brakuje jednak i ciekawych przykładów, jak gry z serii Assassin’s Creed, jak i również gier hazardowych.  

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sebastian „Severan” Kuryło
Sebastian „Severan” Kuryło
Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).

Ważne! Hazard może uzależniać i nie daje gwarancji na wygraną. Treści zamieszczone w artykułach z tej kategorii mają charakter wyłącznie informacyjny i są skierowane dla osób spoza Polski.

Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki