SIEĆ NERDHEIM:

Które kategorie na Twitchu przynoszą największe zyski

Najpopularniejsze i najbardziej dochodowe kategorie na Twitchu

Platforma do streamowania na żywo, jaką jest Twitch, w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit. W dużym stopniu przyczyniła się do tego pandemia koronawirusa i związana z nią konieczność spędzania dużej części wolnego czasu w domu. W samym 2020 roku portal powiększył się o całe 91%, co skutkowało tym, że w kolejnym 2021 roku średnia liczba aktywnych użytkowników wyniosła około 140 milionów.

Takie zwiększenie się popularności serwisu sprawiło, że streamowanie na Twitchu stało się dla wielu osób dochodowym zajęciem. W tym artykule przyjrzymy się kilku kategoriom, które obecnie są najpopularniejsze i najbardziej dochodowe. Zanim jednak do tego przejdziemy, wyjaśnimy dokładniej, czym Twitch w ogóle jest.

Czym jest Twitch?

Twitch to założony w 2011 roku portal, który w założeniu miał służyć do streamowania, czyli relacjonowania na żywo, gier komputerowych i rozgrywek eSportowych. W dużej mierze tak też się stało, ale na platformie pojawiły się też inne, często mocno niespodziewane kategorie. Obecnie na platformie działa aktywnie ponad 2 miliony twórców, a portal dziennie jest odwiedzany przez około 10 milionów widzów. Jeszcze przed osiągnięciem tych wyników, Amazon zauważył potencjał tej platformy i w 2014 roku kupił ją od dwójki jej twórców: Justina Kana i Emmetta Sheara za oszałamiające 970 milionów dolarów.

Skoro wiesz już, czym jest Twitch, pora przejść do omówienia kategorii, na które jest podzielony. Ich omawianie rozpoczniemy od najbardziej popularnej i dochodowej kategorii, a następnie będziemy przechodzić niżej w rankingu opłacalności.

Gaming

Jak można się było spodziewać, wciąż najpopularniejszą i najbardziej dochodową kategorią na Twitchu jest streamowanie gier wideo, czyli, jak już wiemy, to do czego Twitch został stworzony. Musimy się w tym miejscu przyznać do małego uproszczenia. Na omawianej platformie gry są tak popularne, że nie istnieje jedna kategoria, w której skupione są streamy ze wszystkich gier wideo, a każda popularna gra ma swoją własną kategorię. Znajdziesz więc kategorię, w której twórcy streamują to, jak grają w League of Legends, sloty online za pomocą vulkan vegas darmowe spiny, Minecrafta, Fortnitea, Grand Theft Auto V, Counter Strikea: Global Offensive i wiele innych popularnych gier.

Ważnym typem kanałów, które można podciągnąć pod tę kategorię, są relacje z wydarzeń eSportowych. W tym wypadku twórca sam nie gra, a tylko ogląda zmagania profesjonalistów i je komentuje.

Wielu twórców łączy też te dwa typy relacji. Kiedy aktualnie nie jest rozgrywany żaden ważny turniej eSportowy, to relacjonują własne rozgrywki, a kiedy rozpoczyna się jakiś ważny turniej, to z graczy zamieniają się w komentatorów.

Rozmowy

To druga najpopularniejsza, a co za tym idzie druga najbardziej dochodowa kategoria na Twitchu. Polega ona na tym, że twórca zwyczajnie rozmawia na żywo ze swoimi widzami. Tematy rozmów mogą być przeróżne i zależą od konkretnego twórcy. Widzowie w komunikatorze tekstowym zadają pytania, a twórca odpowiada, siedząc przed kamerą.

Sloty

Trzecia najpopularniejsza kategoria na omawianej platformie ma nieco poważniejszy charakter. Polega ona na streamowaniu rozgrywek w wirtualnym kasynie na prawdziwe pieniądze. Twórca ryzykuje własne pieniądze, aby podzielić się z widzami emocjami płynącymi z hazardu. Widzowie mogą poczuć, się tak jakby to oni sami grali, a niewątpliwe straty finansowe dla twórcy są rekompensowane przez dochody z platformy.

Szachy

Twitch to jednak nie tylko oglądanie jak ktoś inny gra w grę komputerową, dyskutowanie o głupotach czy promowanie nałogu, jakim niewątpliwie jest hazard. Na tej platformie znajdziesz również osoby grające i uczące grać w szachy. Co więcej, na wielu kanałach widzowie nie tylko mogą podglądać, jak grają lepsi od nich szachiści, ale również zadawać im pytania, mieć wgląd w ich strategię, a nawet zmierzyć się z nimi.

Muzyka

Kategoria ta polega na streamowaniu muzyki na żywo. Działa więc podobnie do znanych od wielu lat stacji radiowych. Są jednak kanały, które działają nieco inaczej. Zamiast po prostu odtwarzać nagrania, tworzą muzykę na żywo. W takim przypadku twórca staje przed kamerą ze swoim instrumentem i odgrywa utwory, o które poproszą go widzowie lub gra to, na co sam ma ochotę.

Po prostu śpię

Nazwa tej kategorii idealnie oddaje to czego można się po niej spodziewać. W tym wypadku twórca ustawia kamerę i najzwyczajniej na świecie idzie spać. Dzięki temu jego widzowie mogą na żywo oglądać go, kiedy śpi. Nie pytajcie, dlaczego ktoś chce to robić, nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Coś jednak musi w tym być, ponieważ jest to szósta najpopularniejsza kategoria na Twitchu.

ASMR

ASMR to skrót od angielskiego: autonomous sensory meridian response, co na polski można tłumaczyć jako samoistną odpowiedź meridianów czuciowych. Dla osób nieznających tego pojęcia może to brzmieć jako kompletna bzdura, ale zjawisko to było wielokrotnie badane i zostało potwierdzone w różnych badaniach naukowych. Polega ona na odczuwaniu przyjemnego i relaksującego mrowienia najczęściej w okolicach głowy i szyi, ale również w innych obszarach ciała. Mrowienie to jest wywoływane przez bodźce zewnętrzne. Mogą nimi być bodźce wizualne, dotykowe, zapachowe oraz słuchowe. Twórcy na platformie Twitch wykorzystują bodźce słuchowe, tworząc takie dźwięki, które u ich widzów wywołują to przyjemne uczucie.

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sebastian „Severan” Kuryło
Sebastian „Severan” Kuryło
Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki