SIEĆ NERDHEIM:

Jak Niemcy spędzają czas po pracy?

Nie da się ukryć, że każdy z nas stara się jakoś spędzić swój wolny czas. Jedni decydują się na aktywność fizyczną, inni na błogie lenistwo. Są osoby, które przyciąga do kasyn, na przykład 22bet czy też filmy i seriale na Netfliksie. Mniej więcej wiemy, jak spędzamy swój wolny czas po pracy. A jak to robią Niemcy?

Niemiecki czas wolny

Nie da się ukryć, że nasi zachodni sąsiedzi pod wieloma względami różnią się od nas, choć mamy także i sporo wspólnych cech. Łączą nas przecież setki lat historii, często niezbyt przyjaznej, wręcz wrogiej. Jednak dziś mamy to już za sobą, żyjemy we wspólnej Unii Europejskiej.

Nie da się ukryć, że raczej nie będzie zaskoczeniem, że nasi sąsiedzi spędzają swój wolny czas w bardzo podobny sposób. Znajdujemy się bowiem w podobnej części Europy, podobnym klimacie. Nie mamy zatem niczym mieszkańcy Południa, którzy wychodzą na miasto po 20, gdyż mogą liczyć cieplejsze temperatury, mnóstwo otwartych knajpek na ulicach. Ważne jest to, że już kilka lat temu przeprowadzono ankietę wśród Niemców, jak spędzają swój wolny czas zarówno po pracy, jak i w czasie weekendów.

Badania przeprowadzone przez Fundację Badań nad Przyszłością wykazały, że Niemcy w wolnym czasie są zajęci innymi obowiązkami czy dodatkową pracą. Z badanych osób aż 94% przyznało się do tego, że w środku tygodnia chociaż raz po powrocie z pracy, sprząta dom czy mieszkanie. 89% pań z kolei przyznało się do tego, że chętnie wychodzi po pracy na zakupy. Oczywiście teraz w związku z pandemią koronawirusa sporo osób zamieniło to na zakupy online, co przekłada się na większy czas spędzony w sieci.

Warto jednak wiedzieć, że w Niemczech nadal największy odsetek mieszkańców lubi spędzać czas przed telewizorem. W przeciwieństwie do Polski, u sąsiada zza Odry spadki w oglądalności TV są o wiele niższe. Trzeba jednak pamiętać, że w ostatnim czasie także wiele osób przerzuciło się na serwisy streamingowe. Sporą popularnością cieszy się Netflix, HBO, Amazon Prime, jak i lokalne serwisy. Wiele młodych osób woli po prostu stawiać na seriale i filmy online, gdyż mają dzięki temu po prostu o wiele większy wybór.

Bardzo ważne z punktu związków międzyludzkich jest to, że coraz więcej mieszkańców Niemiec spędza swój wolny czas z drugą połówką czy rodziną. W wyniku tego stawiają na aktywność fizyczną, którą są spacery, jazda na rowerze, bieganie czy wizyty na siłowni. Wielu mężczyzn lubi po pracy grać w piłkę nożną. Tutaj warto wspomnieć, że DFB, czyli Niemiecki Związek Piłki Nożnej zrzesza blisko 7 mln członków, co jest największym tego typu wynikiem w całej Europie. Sporo osób zatem gra w amatorskich rozgrywkach, które wymagają treningów i regularnych meczów. Mniej aktywni chętnie wychodzą na miasto, do kina czy po prostu robią to, o czym pisaliśmy wcześniej – oglądają filmy, seriale, telewizję. Dorosłe osoby również sporo czasu spędzają na rozmowach telefonicznych, a wiele osób przyznało się do tego, że lubi po powrocie z pracy zaznać krótkiej drzemki, błogiego lenistwa czy też spędza swój wolny czas na rozmyślaniu.

Internet przyciąga wszystkich

Nie da się jednak ukryć, że to dziś Internet napędza zarówno polskie, jak i niemieckie spędzanie czasu wolnego. Wspomnieliśmy o serwisach streamingowych z filmami serialami. To jednak dopiero początek. od czasów pandemii ogromnym powodzeniem cieszą się różnego rodzaju gry online. Mnóstwo osób gra w gry typu multiplayer, jak i gry hazardowe. Te pierwsze jak Fortnite, PUBG, LOL czy CS:GO biją rekordy popularności. Podobnie jest z kasynami internetowymi. Dziś lista kasyn znacznie się poszerzyła i zarówno w drodze do pracy, w czasie przerwy, jak i w domu mnóstwo osób wybiera dane kasyno online i stawia na aktywny hazard. Gracze decydują się na automaty online, ruletkę, gry karciane. Nie można też zapominać o zakładach bukmacherskich. Dla dużej grupy to okazja na odstresowanie się po pracy czy też po prostu do wygrania pieniędzy. Współczesny hazard w Niemczech stał się jeszcze bardziej powszechny ze względu na dostęp do smartfonów. Korzystamy z kasyn i bukmacherów z telefonów, a przy tym mnóstwo czasu młodsi czy nawet starsi Niemcy spędzają na portalach społecznościowych.

Jak zatem widać, Niemcy niezbyt różnią się pod względem czasu wolnego od Polaków. Wielu z nich wraca od razu do domu po pracy. Spora grupa jednak decyduje się na wyjścia ze znajomymi, aktywność fizyczną. Wszystko zależne jest od grup społecznych, regionu, jak i motywacji.

spot_img

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sebastian „Severan” Kuryło
Sebastian „Severan” Kuryło
Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).
Włącz powiadomienia    OK Nie, dzięki