SIEĆ NERDHEIM:

Inteligentny dom — czym jest Smart Home?

Rozwój technologiczny sprawił, że innowacje możemy zobaczyć na każdym kroku — płacąc bezdotykowo kartą, kupując bilet na komunikację miejską przez smartfona czy wysyłając przelew BLIK-iem na numer telefonu, który w kilka sekund jest już u odbiorcy. Pod względem płatności przyzwyczailiśmy się już do niesamowitych innowacji, ale rozwój technologii nie ogranicza się tylko do nich. 

Technologia idzie naprzód również na płaszczyźnie ulepszania QoL (Quality of Life), czyli codziennych czynności. Dziś wchodząc do niejednego domu, za pomocą smartfona lub nawet zwykłej komendy głosowej możemy uruchomić na głośnikach swój ulubiony kawałek ze Spotify, włączyć na komputerze swoje ulubione internetowe kasyno czy wysłać do pracy robota odkurzającego. Taki dom określa się mianem Smart Home. Czym tak naprawdę jest inteligentny dom i w jaki sposób działa? Sprawdźmy!

Co to jest Smart Home?

Inteligentny dom to termin, z którym możemy spotkać się coraz częściej i dla wielu osób może oznaczać zupełnie coś innego. Pierwsza myśl, gdy słyszymy, że dom jest inteligentny to wizja futurystycznego budynku niczym z filmu science-fiction, z robotami jako pomoc sprzątająca, samo otwierającymi się drzwiami i przede wszystkim z automatycznym przygotowywaniem posiłków, które również są dostarczane przez roboty. O ile automatyczne drzwi to dziś powszechnie dostępna funkcja, to w pozostałych kwestiach niestety technologia nie jest jeszcze aż tak rozwinięta, ale zdecydowanie idziemy w kierunku, w którym w przyszłości możemy zobaczyć tego typu rzeczy. Przez takie wyobrażenia, Smart Home może zatem niektórych zawieść. Termin ten odnosi się bowiem do inteligentnego i zdalnego zarządzania domem, a konkretnie różnymi urządzeniami, oświetleniem i energią elektryczną, które w nim się znajdują.

Podstawą Smart Home jest IoT (Internet of Things), który w Polsce tłumaczymy na Internet Rzeczy. Internet Rzeczy jest koncepcją, w której różne urządzenia są podłączane do tej samej sieci internetowej i mogą się skutecznie komunikować same ze sobą, a co najważniejsze — mogą być kontrolowane przez użytkowników, którzy również są podłączeni do sieci.

Technologia inteligentnego domu to konfiguracja, która gwarantuje właścicielom bezpieczeństwo, komfort, wygodę i efektywność energetyczną, umożliwiając im sterowanie inteligentnymi urządzeniami, często za pomocą aplikacji mobilnej na smartfonie lub innym urządzeniu podłączonym do sieci. Będące częścią Internetu Rzeczy różne urządzenia i systemy, działają wspólnie, wymieniając się między sobą danymi dotyczącymi użytkowania przez domowników i automatyzują działania na podstawie ich preferencji. Domownicy mogą zatem sterować takimi funkcjami jak bezpieczny dostęp do domu, temperatura panująca wewnątrz, oświetlenie czy kino domowe.

Wygląda to mniej więcej tak, że praktycznie każdej dziedzinie życia, w której technologia wkroczyła do domów, czyli zmywarki, żarówki, kina domowe i inne urządzenia, wprowadzono alternatywę w postaci urządzeń wpisujących się w teorię inteligentnego domu. Żeby lepiej zobrazować, czym jest inteligentny dom, warto przyjrzeć się podstawowym jego przykładom:

  • Smart TV w telewizorach, które umożliwia im łączenie się z internetem, aby uzyskać przy użyciu smartfonów dostęp do treści takich jak wideo czy muzyka;
  • Inteligentne systemy oświetleniowe, takie jak Hue firmy Philips, które mogą nie tylko być zdalnie sterowane i dostosowywane do naszych potrzeb, ale mają również możliwość wykrywania, kiedy w pomieszczeniu znajdują się osoby i odpowiednio dostosowywać oświetlenie;
  • Inteligentne zamki w drzwiach mogą przyznawać lub odmawiać dostęp gościom. Mogą również wykrywać domowników będących w pobliżu i automatycznie odblokowywać dla nich drzwi.

Trzeba jednak zaznaczyć, że termin inteligentnego domu może odnosić się zarówno do rozbudowanych i zaawansowanych systemów zarządzania domem, jak i pojedynczych innowacyjnych urządzeń, które każda osoba może kupić w sklepie.

Jak działa inteligentny dom?

Urządzenia w inteligentnym domu są ze sobą bezpośrednio połączone, a dostęp do nich możemy uzyskać przy użyciu smartfona, tabletu, laptopa czy konsoli do gier. Smart Home może zdalnie sterować zamkami w drzwiach, termostatami, telewizorami, monitorami, kamerami, oświetleniem, a nawet urządzeniami AGD, takimi jak lodówka czy zmywarka. Połączonymi urządzeniami możemy sterować przy użyciu np. smartfona, gdzie instalujemy odpowiednią aplikację, podłączamy się do sieci, logujemy do oprogramowania i z jej poziomu zarządzamy działaniami naszych inteligentnych urządzeń.

Inteligentne urządzenia wyposażone są w funkcję samouczenia, co pozwala im uczyć się różnych harmonogramów działań i w razie potrzeby wprowadzać wymagane zmiany np. zmiana oświetlenie w odpowiednich godzinach. Co więcej, niektóre inteligentne systemy podczas nieobecności właściciela, mogą informować o wykrytym ruchu i automatycznie wezwać policję czy straż pożarną. Wszystkie urządzenia będące częścią Internetu Rzeczy współpracują ze sobą, aby zapewnić domownikom komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo.

Na rynku spotkamy trzy rodzaje systemów dla inteligentnych domów — bezprzewodowy, przewodowy i system łączący oba poprzednie. Bezprzewodowe systemy to o wiele łatwiejsze do wdrożenia rozwiązania, bo wymagają jedynie zakupu urządzeń, podłączenia ich do jednej sieci i gotowe.

Przewodowy system inteligentnego domu wymaga zaś przeprowadzania instalacji i okablowania, co może kosztować sporo pieniędzy. Jest to jednak system niezawodny, który wypływa na większe bezpieczeństwo, a po zainstalowaniu znacząco podwyższa wartość nieruchomości.

Podstawowe elementy inteligentnego domu

Możliwości w zakresie inteligentnych technologii i automatyzacji domów jest naprawdę wiele. Oficjalnie jednak przyjęto, że Smart Home powinien składać się z co najmniej jednego z pięciu podstawowych elementów, wpisujących się w termin inteligentnego domu:

  • Energia;
  • Bezpieczeństwo;
  • Nastrój;
  • Wygoda;
  • Rozrywka.

Są to elementy naszego domu i codziennego życia, które najbardziej mogą skorzystać z funkcji Smart Home. W pełni inteligentny dom powinien płynnie integrować wszystkie te elementy.

Co zyskujemy, korzystając z rozwiązań Smart Home?

Inteligentne domy zapewniają większą kontrolę nad zużyciem energii, co pomaga zwiększeniu efektywności energetycznej. Inteligentne systemy mogą jasno wskazać, które obszary powodują większe zużycie energii niż normalnie, co pozwoli ograniczyć zużycie w danym obszarze i zaoszczędzić przy tym pieniądze.

Smart Home pozwala również na automatyzację wielu czynności takich jak regulacja temperatury, włączanie i wyłączanie oświetlenia, otwieranie i zamykanie okien, uruchomienie robota sprzątającego czy dostosowywanie nawadniania w zależności od pogody.

Bądź na bieżąco z naszymi recenzjami. Obserwuj Nerdheim w Google News

komentarze

Subskrybuj
Powiadom o
guest
To pole jest wymagane. Przed jego zaznaczeniem koniecznie zapoznaj się z podlinkowanym dokumentem
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie kometarze
Sebastian „Severan” Kuryło
Sebastian „Severan” Kuryło
Jestem założycielem i pomysłodawcą tego portalu. Uwielbiam gry RPG z serią Dragon Age na czele, lecz nie pogardzę także i klasycznymi grami “bez prądu”. Prowadzę również wortal związany z serią Dragon Age. Uwielbiam czytać kryminały i książki fantasy. Każdą wolną chwilę w swoim życiu poświęcam rodzinie oraz serialom – pochłaniam ich zdecydowanie za dużo, no ale z nałogu tak łatwo wyjść się nie da :).
Włącz powiadomienia OK Nie, dzięki